You are currently viewing W jakiej walucie oszczędzać pieniądze?
W jakiej walucie oszczędzać pieniądze?
  • Post category:blog

Nadeszły dziwne czasy i każdy z nas zastanawia się jak najlepiej zainwestować oszczędności lub w jakiej walucie nie stracą one na wartości?
Mamy do wyboru waluty główne: euro, dolary czy franki szwajcarskie i funty brytyjskie. Ale są też waluty egzotyczne, które mogą zapewnić wysoką stopę zwrotu przy korzystnych zmianach kursowych. A Ty jaką walutę bierzesz pod uwagę?

Jaką walutę warto kupić?

Pod względem ekonomicznym oraz geopolitycznym rok 2022 dla Polaków będzie dużą próbą. Już od końcówki 2021 roku rośnie w naszym kraju inflacja. W styczniu 2022 roku wyniosła ona 9,2%, a prognozy Narodowego Banku Polskiego już wówczas wskazywały, że jej poziom może wynieść 12% i więcej. Chyba wszyscy odczuwają już „na swojej skórze” znaczącą zmianę cen dóbr i usług konsumpcyjnych w swoich portfelach. Za te same towary płacimy znacznie więcej niż przed rokiem. Wzrost inflacji miał być niwelowany tarczami antyinflacyjnymi, jednak wybuch wojny na Ukrainie pokrzyżował te plany. Czynniki związane z tą sytuacją spowodowały, że polska waluta została znacznie osłabiona.

Według danych najbardziej popularnymi walutami, w jakie inwestują Polacy to oczywiście:

Euro

Inwestycje w euro mogą wydawać się dobrym pomysłem. Niektórych przekonuje fakt, że w perspektywie istnieje możliwość wprowadzenia tej waluty w Polsce w przyszłości.

Dolar

Dolar amerykański przez wielu inwestujących, jest uznawany za bezpieczną przystań inwestycyjną. 

Funt brytyjski

Pomimo ostatnich wahaniach tej waluty, utrzymuje się ona na wysokim i stabilnym poziomie.

Frank szwajcarski

W związku ze wzrostem cen za gaz, paliwo, ropę – frank przez wielu finansistów zyskał perspektywę wzrostu. Niektórzy cierpliwie czekają, aż jego sytuacja się unormuje i ustabilizuje.

Warto inwestować w waluty?

Czy inwestowanie w waluty jest dobrym sposobem na dywersyfikację portfela? Takie pytanie pewnie zadaje sobie wiele osób. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem wybierają waluty główne (między innymi te, które zostały wymienione wyżej). Wiele osób decyduje się również na inwestowanie w akcje na giełdzie, surowce, czy też nieruchomości. Zachęcamy do przeanalizowania rynku i podjęcia najlepszej dla Państwa opcji.