Wszyscy wiemy, w jakich czasach przyszło nam żyć. Polski złoty traci na wartości, więc liczba osób, które zaczynają oszczędzać rośnie! Niektórzy wymieniają pieniądze na inne waluty, jeszcze inni decydują się na założenie konta walutowego, aby w bezpieczny i dogodnych dla nich sposób przechowywać oszczędności. Jak założyć konto walutowe? Ile kosztuje? I czy faktycznie się opłaca?
Jakie konto walutowe wybrać – na co zwrócić uwagę?
Ile banków – tyle ofert kont walutowych. Niektórzy wybiorą konto walutowe w banku, w którym już mają konto osobiste (jeżeli będą to miały w ofercie). Warto jednak sprawdzić inne opcje. Banki pobierają bowiem różne wysokości prowizji za wykonywane operacje bankowe.
W tabelach opłat i prowizji jest też wiele dodatkowych pozycji, które warto zweryfikować, np. opłaty za przyspieszone przelewy. Warto wcześniej zweryfikować koszty przelewów, koszty przelewów do innego kraju, czas realizacji przelewu, wysokość opłat za wypłatę gotówki, czy pobranie gotówki z bankomatu, za granicą. Oszczędzi to niepotrzebnych zaskoczeń i dodatkowych kosztów.
Czy są darmowe konta walutowe?
Są takie opcje na rynku. W niektórych bankach konto walutowe można mieć bezpłatnie. Jedyne opłaty jakie możesz ponieść to karta do takiego rachunku. W związku z czym, jeżeli potrzebujesz konta walutowego, tylko do przechowywania pieniędzy lub wykonania czasami przelewów zagranicznych – to można zrezygnować z karty płatniczej.
Lepiej sprawdzić wcześniej kurs walutowy!
Jeżeli już podjąłeś decyzję, że chcesz mieć konto walutowe, sprawdziłeś koszty takiego konta, to jeszcze powinieneś wykonać jeden ruch. Sprawdź kursy walutowe obowiązujące w danym banku. Czy dany bank pobiera dodatkowe opłaty za wymianę waluty? Przy częstych i wysokich transakcjach różnice mogą być zauważalne i odczuwalne.
Banki, które są lepiej rozwinięte technologicznie – mają swoje kantory online. Dzięki nim nie trzeba stale śledzić kursów walut. Usługa ta robi to za nas.